Ve středu 11. ledna 2017 proběhlo na naší škole setkání se vzácným a milým hostem – rektorem Univerzity Palackého v Olomouci. Prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. přednesl úvodní přednášku na téma „Proč praotec Čech lezl na Říp“ a poté následovala beseda o historii, Univerzitě Palackého a dalších tématech, které vyplynula i z dotazů studentů. Pan rektor se ukázal jako vtipný řečník a výborný historik. Na příkladech historických událostí dokumentoval, že dnešní vývoj Evropy a světa není náhodný, a že historie se opakuje. Asi šedesátku posluchačů z řad žáků septimy a studentů dějepisných seminářů dokázal přesvědčit o tom, že porozumění historickým událostem může člověku usnadnit chápat lidi a odhadovat směr vývoje společenských procesů v současnosti i v budoucnu.
Pan rektor se také dotkl otázky, které vlastnosti si na studentech cení nejvíce. Olomoucká univerzita má největší zájem nikoliv o nejlepší žáky, ale o nejmotivovanější. Ne nejlepší předpoklady, ale motivace žáka podle něj hraje největší roli v tom, zda student uspěje v náročném studiu a posléze se uplatní v životě.
Přítomné posluchače pan rektor rozesmál vtipnou glosou: „Nemáte-li motivaci ke studiu příslušného oboru na naší univerzitě, pak raději podejte přihlášku na Univerzitu Karlovu!“
Není bez zajímavosti, že pan rektor patří mezi absolventy šumperského gymnázia a my mu musíme poděkovat, že se opakovaně vrací přednášet na svoji rodnou půdu.
Prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., (*1971) studoval historii a filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, Středoevropské univerzitě v Budapešti a University of Oxford (Lady Margareth Hall). Mezi jeho učitele patřili Josef Jařab, Ralf Dahrendorf, Stephen Greenblatt či Robert J. W. Evans.
V roce 2012 byl jmenován profesorem historie a do ledna 2014 zastával funkci vedoucího Katedry historie Filozofické fakulty UP, která je jedním z největších pracovišť tohoto druhu v České republice.
Absolvoval řadu dlouhodobých badatelských a pedagogických pobytů na předních světových univerzitách a vědeckých ústavech v Kanadě, Maďarsku, USA, Velké Británii, Spolkové republice Německo a Austrálii. Dvakrát obdržel výzkumné stipendium prestižní německé nadace Alexandra von Humboldta (2006 Marburg, 2010 Münster) a stipendium nadace Andrewa W. Mellona (2004, 2010 Wolfenbüttel). V roce 2008 působil jako stipendista Fulbrightova programu na Georgia College and State University v Milledgeville ve Spojených státech. V průběhu akademického roku 2010/2011 byl vybrán mezinárodní komisí na post hostujícího profesora na University of Western Australia v Perthu. V roce 2012 ho velvyslanec Spojených států amerických jmenoval ambasadorem Fulbrightova programu v České republice. Byl hlavním řešitelem sedmi vědeckých projektů financovaných Grantovou agenturou ČR. Je členem řady vědeckých organizací včetně European Association of Urban Historians a International Commission for the History of Cities.
Jaroslav Miller obdržel řadu akademických a vědeckých ocenění, mezi jinými v roce 2005 R. John Rath Prizefor Best Study in Habsburg History či Best Urban History Monograph Award. V roce 2008 vydalo britské nakladatelství Ashgate jeho monografii Urban Societies in East Central Europe, 1500–1700. V roce 2010 publikoval v New Yorku a Budapešti (spolu s Lázsló Kontlerem) monografii Friars, Nobles and Burghers – Sermons, Images and Prints: Studies of Culture and Society in Early-Modern Europe.
Mě osobně přednáška pana Millera nebavila a se spolužáky jsme se shodli na tom, že nám pan rektor nepodal žádné nové zajímavé informace, a myslím si, že s takovou přednáškou by pan Miller uspěl více na základních školách.
Naopak se mi ale velice líbila bohatá gestikulace a práce s intonací, kterou má pan rektor perfektně zvládnutou.