„Erasmus pro učitele? Nevěděl/a jsem, že to existuje…“, slyšela jsem několikrát, když jsem mezi svými příbuznými a přáteli vysvětlovala, proč nebudu letos o velikonocích doma. Existuje! A je to moc dobře. Jinak by totiž nebylo možné setkat se s učiteli z 10 zemí a strávit s nimi 14 dní!
Cílem mé cesty za dalším vzděláním se nakonec stal Brighton, přímořské letovisko na jihu Anglie. Právě kvůli blízkosti moře jsem si tuhle destinaci vybrala. Netušila jsem, jak skvělé rozhodnutí to bylo.
Kurz, jehož jsem se v rámci Erasmu + účastnila, pořádala jazyková škola The English Language Centre Brighton. ELC je nezisková organizace fungující od roku 1962. Zabírá tři spojené historické domy na hlavní ulici města a interiéry jsou opravdu nezvyklé – dva z domů byly postaveny v letech 1883-4 a jejich pozdější velmi zámožný majitel nelitoval investic – ve třídách jsou zachovány nádherně zdobené krby, mramorové obložení a mahagonové zábradlí na hlavním schodišti, štukové stropy a podobně.
Jak jsem již zmínila, sešli jsme z 10 zemí Evropy – celkem nás bylo 20 a většinou jsme byli rozděleni do 3 skupin, podle kurzů, které jsme si vybrali. Některé lekce byly společné. Výuka byla díky lektorům s bohatými zkušenostmi opravdu zajímavá – teorie propojená s praktickými aktivitami okamžitě použitelnými v našich vlastních hodinách, vše doplněno postřehy a podněty spolužáků. Kurzy pro učitele se na této škole odehrávají jen několikrát za rok, protože ELC se soustředí hlavně na angličtinu jako takovou a na přípravu studentů na mezinárodní jazykové zkoušky IELTS. Výuku jsme si tedy neužívali jen my, studenti-učitelé, ale i naši vyučující – byla totiž radost mít pro změnu třídu skládající se výlučně z vysoce motivovaných, opravdu pozorných a nadšených žáků, kteří se snaží odnést si z hodiny maximum! 😀
Naše odpolední a večerní debaty (již mimo budovu školy :)) se samozřejmě také často nesly v duchu naší profese – je úžasné, jak jsou pozitivní i negativní zkušenosti v mnohém podobné nezávisle na tom, ve které zemi učíte. Někde je možná lepší či horší technické vybavení, různí se pracovní doba a finanční ohodnocení, ale mladí lidé jsou si všude podobní, stejně jako my, kdo je učíme…
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky – přesto doufám, že si podobnou záležitost ještě někdy v budoucnu zopakuji 🙂
Pp
Pokud vás zajímá Brighton, mrkněte sem. Je to přesně tak úžasné město, jak slečna Hrušová píše (přesto, že článek není z nejaktuálnějších ;)).
Mon amie Regííín, děkuji za reportážičku, milé počtení s troškou pozitivní závisti:-)! Pálka