Naše gymnázium je členem mezinárodní skupiny Ekoškol, kterou v České republice koordinuje sdružení Tereza. Studenti každoročně zpracovávají různá enviromentální témata. V následujícím pololetí se budeme účastnit projektu Menu pro změnu, který nás má naučit takovému zdravému, šetrnému a praktickému vztahu k jídlu, jenž bude prospívat jednotlivci, ale také celé planetě.
Zde uvádíme konkrétních šest bodů, kterými se budeme zabývat a které mají náš postoj formovat:
1) Rostoucí spotřeba masa – patří mezi příčiny klimatických změn produkováním CO2 , nadměrně ovlivňuje přírodní zdroje: spotřebu vody, rozsah půdy využívané pro produkci krmiv. Nemusíme se určitě stát všichni vegetariány , ale možná je lepší volit méně a kvalitu než velké množství průmyslově zpracovaných masných výrobků…
2) Kdo a jak pěstuje a vyrábí naše jídlo – mezi spotřebiteli a farmáři dnes stojí zpracovatelé potravin, značky a supermarkety. Dostali farmáři za svou práci spravedlivě zaplaceno? Vážíme si toho, že farmáři pečují o půdu, krajinu, biodiverzitu, přírodní zdroje? Můžeme nakoupit od místních pěstitelů a výrobců?
3) Dlouhé cesty potravin – zajímejme se o metody produkce a vzdálenost, kterou musí potraviny urazit ke spotřebiteli. Potřebujeme například v únoru hrozny z jižní polokoule, rajčata či jahody? Tyto potraviny potřebovaly velké množství energie na pěstování ve sklenících či na dopravu z velké dálky. Nakupujme raději výrobky místních farmářů a výrobců potravin. Jezme regionální a sezónní potraviny.
4) Průmyslově zpracované potraviny a palmový olej – vysoce zpracované potraviny ztrácejí veškeré nutriční hodnoty, často obsahují mnoho cukru, nekvalitní suroviny a konzervační látky, vedou k obezitě, produkce palmového oleje devastuje deštné pralesy v Indonésii a Malajsii, navíc palmový tuk je méně zdravý než např. sádlo!!!
5) Plýtvání potravinami – jedna třetina světové produkce potravin skončí v odpadu, lidé v rozvinutých zemích vyhazují ročně 95-115 kilogramů potravin na osobu
6) Biodiverzita – věděli jste že:
– Během historie lidstvo kultivovalo pro obživu asi 7000 druhů rostlin
– Dnes za 75% našeho jídla stojí 12 rostlinných a 5 zvířecích druhů
– 4 druhy: rýže, pšenice, kukuřice a brambory dnes přinášejí 60% celkového kalorického příjmu lidstva
– Je důležité udržovat druhovou rozmanitost – biodiverzitu – při produkci potravin a tím i genetickou rozmanitost, člověk ji může jednou využít
– Je důležité pěstovat tradiční a místní odrůdy potravin pro udržení genetické rozmanitosti
Zkusme se zamyslet, zkusme změnit svůj pohled na jídlo, zkusme ovlivnit …
O konkrétních akcích v tomto pololetí Vás bude informovat Ekotým školy