Celkem 16 studentů uplatnilo svou zručnost, přesnost, trpělivost i badatelské ambice při své účasti na již tradičním týdnu věnovaném chemii a biologii. Chemii praktické, barevné, explozivní, dýmavé, zapáchající libě i nelibě, chemii užitečné, zdraví hlídající a život zachraňující, chemii zábavné, ale i trochu nebezpečné. Biologii zelené i jinobarevné, živé i již neživé, pomocí zákonů optiky tisícinásobně přiblížené.
V pondělí jsme připravovali roztoky, vyzkoušeli si práci se sklem a seznámili se s metodou galvanoplastiky.
Úterý jsme zahájili návštěvou Šumperské provozní vodohospodářské společnosti. Laborantky společnosti se nám plně věnovali, dostalo se nám mnoha zajímavých informací, viděli jsme v praxi různé metody stanovování kvality vody a dokonce si někteří vyzkoušeli práci s profesionální aparaturou.
V naší školní laboratoři pak všichni prováděli vlastní chelatometrická stanovení kvality pitné či minerální vody, a to od prvotní přípravy odměrných roztoků. Získané dovednosti pak mohli uplatnit o den pozdějii, ve středu, při soutěži o nejpřesnější titrační stanovení obsahu chloridů ve vodě. První tři místa obsadili v tomto pořadí: Zuzana Chalupová a Vojtěch Macoun (bez chyby), Jiří Pumprla a Jakub Nikodem, Eva Hrbáčková a Johana Gronychová.
Aktivity v biologii pod názvem „Letem živým světem“ zahrnovaly pozorování nejrůznějších taxonů: sinice, řasy, výtrusné rostliny, nahosemenné a krytosemenné rostliny. Velmi oblíbené bylo cvičení s názvem Druhy plodů krytosemenných rostlin, osm druhů plodů studenti nejprve správně zařadili do skupin a pak si z nich připravili chutnou přesnídávku. V další části cvičení následovala pozorování hub a živočichů. U studentů bodoval hlemýžď zahradní, pijavka, nitěnky pod lupou. Většinu studentů zaujala také anatomická stavba ryby a kuřete.
Odpoledne bylo věnováno jednodušším pokusům. Každá skupina připravila experiment podle návodu a předvedla jej ostatním. Viděli jsme pokusy: „Sněžení“ (reakce sodíku s nasyceným roztokem NaCl), „Chemické jojo“ (reakce sodíku v soustavě benzín–voda), v digestoři vzplál kapkou vody zapálený „Modrý plamen“, zdařilý běh měly „Chemické hodiny“, v experimentu zvaném „Modrý efekt“ docházelo k barevným změnám vyvolaným protřepáním roztoku, ovšem v pokusu „Oscilace“ (Briggsova-Rauscherova reakce) docházelo k opakovaným barevným změnám samovolně. Tento pokus měl na naší škole premiéru a proběhl zdařile. Hezky byl proveden známý pokus „Sloní pasta“ i s efektním důkazem vznikajícího kyslíku. Relativně vysokou hustotu plynného CO2 jsme využili k „levitaci“ saponátových bublin. Čas při experimentech velmi rychle ubíhal a tak nezbylo než den experimentů zakončit, a to odpálením vyrobeného černého střelného prachu pomocí vlastního doutnáku na dvoře školy
Ve čtvrtek 18. 6. jsme navštívili moderní objekt Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. Studenti byli seznámeni s možnostmi studia, vyslechli si zajímavou přednášku o forenzních vědách a byli provedeni laboratořemi analytické chemie. Srozumitelným a velmi poutavým výkladem o kapalinové a plynové chromatografii s ukázkami analýz všechny zaujal doc. RNDr. Bednář Petr, Ph.D. Chromatogramy slivovice nebo moravského uzeného však byly pro některé trošku frustrující. Výstupy analýz metabolitů léčiv v odpadních vodách ukázaly v největší míře obsah ibuprofenu, kofeinu, diazepamu a zolpidemu. Tedy prostředků proti bolesti, k povzbuzení, k uklidnění a zbavení stresu, strachu či neklidu a k navození spánku. Tato analýza vede k zamyšlení nad životním stylem. Pod vedením Mgr. Hany Švecové si pak studenti mohli v laboratoři
vyzkoušet různé metody snímání otisků prstů, Tomáš Žůrek se Zuzanou Chalupovou samostatně provedli dělení alkaloidů pomocí chromatografie na tenké vrstvě. Návštěva na fakultě byla velmi zajímavá a proto jsme odjížděli do Šumperka pozdějším vlakem než bylo původně v plánu. Děkujeme paní RNDr. Pavlíně Baizové, Ph.D. za skvělou organizaci.
Poslední den, pátek 19. 6., jsme společně se studenty 1.C navštívili ve Vítkovicích Velký svět techniky. V Divadle vědy jsme zhlédli trochu bláznivé vystoupení mladých chemiků, ve kterém také účinkoval suchý led, kapalný dusík, propan butan, hluboký mráz i vysoké teploty. Biologická a ekologická témata zazněla v krásném 3D filmovém představení Poslední útes. Zbytek času z celkem tříhodinového pobytu si studenti měli možnost doslova sáhnout na exponáty, provést experimenty či vyřešit úkoly z oblasti techniky a přírodních věd a také se zamyslet nad celou řadou problémů současné společnosti a civilizace.
Všem zúčastněným patří díky za aktivitu, pozornost a nedotknutou lékárničku.