Ve čtvrtek 12. března 2015 navštívil šumperské gymnázium rektor Univerzity Palackého v Olomouci, profesor Jaroslav Miller. Na setkání s panem rektorem byla připravena padesátka studentek a studentů dějepisných seminářů a semináře moderních dějin. Vyslechli přednášku na téma „Rozuměli bychom našim předkům?“ a poté besedovali se vzácným hostem na obecná témata vztahující se k univerzitě a studiu na ní. Na závěr došlo na zajímavá témata věnovaná profesní akademické kariéře pana rektora.
Rektor UP Olomouc, profesor Jaroslav Miller, je absolventem šumperského gymnázia (maturitní ročník 1989). Po studiích v Olomouci, na Středoevropské univerzitě v Budapešti a University of Oxford působil Jaroslav Miller na mnoha předních světových univerzitách (např. v Kanadě, USA, Spolkové republice Německo a v Austrálii). Byl příjemcem mnoha stipendií významných nadací a dotačních programů. Jako historik a lingvista se věnuje především historii urbánních společenství. V březnu 2014 byl jmenován rektorem Univerzity Palackého v Olomouci.
V úvodní přednášce, pohybující se tematicky na rozhraní historie, filologie a politologie, pan profesor nastínil myšlenku, že jednání lidí v minulosti bylo ovlivněno také rozdílným chápáním pojmů, které dnes se samozřejmostí používáme v aktuálních zavedených významech (pojmy jako revoluce, národ, demokracie). Obsah pojmů se však v čase proměňuje a je užitečné si připomínat původní význam takových slov. Na svou řečnicky položenou otázku, zda bychom našim předkům rozuměli, pan profesor odpověděl negativně. Porozumění by bylo velmi obtížné po jazykové, významové i obsahové stránce.
Velmi zajímavá byla pro studenty druhá část besedy, týkající se univerzity a směru, kterým by se škola měla rozvíjet v budoucnu. Univerzita chce pokračovat v nastaveném trendu internacionalizace jak na straně působících učitelů, tak zejména na straně studentů. Pan rektor zmínil řadu velkých projektů, které na olomoucké univerzitě realizovali. Dokladoval tím zejména skutečnost, že nejstarší moravská univerzita je významným vědeckým centrem a výborným místem pro výchovu nových vědeckých pracovníků. Pan rektor také barvitě a poutavě vzpomínal na studia a své působení v zahraničí, což inspirovalo studenty k řadě dotazů.
Co také zaznělo (volně tlumočeno):
Povolání historika je nejlepší povolání na světě. Člověk dělá svoji milovanou vědu a při tom má hodně svobody a volnosti.
Ty nejlepší a nejdůležitější věci v životě jsou zadarmo.
Konkurentem českého studenta na vysoké škole a později při uplatnění se v praxi a v životě nebude jeho český spolužák, ale student ze Singapuru, Hongkongu, Číny, Koreje atd. Dokáží-li se naši studenti stát rovnocenným soupeřem zahraniční konkurenci, nemusí mít Česká republika o budoucnost obavy.
Učte se jazyky. Bez nich to nejde. Každý člověk bude jazyky potřebovat pro svou práci i všeobecný rozvoj. Na olomoucké univerzitě působí zahraniční učitelé i studenti a část výuky probíhá dokonce v anglickém jazyce.
I ve vědě se odehrává fenomén známý z fotbalu či hokeje – „nákupy hráčů“. Nedávno olomoucká univerzita „nakoupila“ za 15 miliónů významného amerického vědce, biologa, který bude v následujících letech i se svými spolupracovníky působit v Olomouci.
Studium v zahraničí stojí hodně peněz. Existuje však řada stipendií a programů, kde se peníze dají získat. Žadatel musí být excelentní ve studiu, musí něčím vynikat, nějak se odlišovat od ostatních, aby měl šanci v konkurenci dalších žadatelů tyto dotace získat.
Každý může v životě hodně dokázat, jen musí mít cíl a jít za ním tvrdou prací.
Pan rektor se ukázal jako otevřený, velmi komunikativní a nesmírně vzdělaný člověk s širokým rozhledem a zkušenostmi ze světa, které získal na svých četných zahraničních stážích. Při prohlídce školy (se slzou v oku, jak sám několikrát řekl) zavzpomínal na svá studentská léta. Byl potěšen setkáním se svou bývalou třídní učitelkou Mgr. Helenou Brožovou, stejně jako se svými tehdejšími učiteli Oldřichem Knířem, Milanem Poláškem i spolužačkami Lenkou Hegerovou a Danielou Tesařovou.
Při jednání s vedením gymnázia pan rektor nabídl škole možnosti vzájemné spolupráce, zaměřené zejména na motivační návštěvy studentů naší školy na univerzitě. Nabídl exkurze na fakultu přírodovědeckou, lékařskou a filozofickou, návštěvy vědeckých center univerzity i prohlídku nového popularizačního centra Pevnost poznání. Šumperské gymnázium tak může dále rozšiřovat dosavadní úspěšnou spolupráci s univerzitou, k níž máme nejblíže.
Pane rektore, děkujeme, a zase někdy nashledanou!