Projekt na Gymnáziu, Šumperk v poločase svého trvání
Gymnázium, Šumperk, Masarykovo náměstí 8 se stalo partnerem projektu OPVK nazvaného Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji, financovaného z ESF v rámci výzvy „Zvyšování kvality ve vzdělávání“. Od 1. září 2013, kdy byl projekt zahájený, probíhají na naší škole aktivity v oblasti investiční, neinvestiční a metodické podpory výuky a rozvoje přírodovědného vzdělávání, zaměřené na výuku chemie u nás a na spolupracujících základních školách.
Příjemce projektu je Olomoucký kraj, náš partnerský podíl na celkově stotřináctimilionovém projektu činí 2,55 miliónu korun. Peníze jsou určené na modernizaci výuky chemie prostřednictvím splnění řady dílčích a postupných cílů. Které cíle jsme si dali a jak se nám je daří plnit?
Prvním cílem a zároveň podmínkou pro zdárný průběh projektu bylo vybudování nové odborné učebny – laboratoře chemie, a pořízení moderní měřící techniky do ní. V květnu 2014 byla úspěšně dokončena rekonstrukce laboratoře s pracovními stoly, digestoří a zásobníky chemikálií. Byly nakoupeny měřící aparatury PASCO s čidly pro měření fyzikálních a chemických parametrů látek. Proběhly také semináře, ve kterých se učitelé chemie z gymnázia a spolupracujících ZŠ učili měřící přístroje využívat ve výuce.
Pro zájemce o chemii v řadách studentů gymnázia vznikly dva volnočasové kroužky, zaměřené na zajímavé chemické a biochemické pokusy. Kroužky pracovaly celý školní rok, žáci absolvovali celou řadu netradičních a výuku rozvíjejících laboratorních prací. Stejné zájmové útvary budou nabídnuty zájemcům i v příštím školním roce.
Příznivý ohlas zaznamenalo sdílení chemické laboratoře se spolupracujícími základními školami. Žáci osmých a devátých tříd ze ZŠ Nový Malín, ZŠ Libina, ZŠ Šumperk, Šumavská 6 a ZŠ Šumperk, Dr. E. Beneše 1 absolvovali na gymnáziu laboratorní práce, které společně připravovali naši vyučující se svými kolegy ze základních škol. Žáci spolupracujících škol se tak mohli setkat s pomůckami a přístroji, které k dispozici v kabinetech ZŠ nejsou, a mohli si vyzkoušet někdy i netradiční chemické pokusy, které nejen opakovaly a rozšiřovaly učivo základní školy, ale měly také ambiciózní cíl motivovat zájemce k budoucímu studiu přírodních věd.
Důležitou součástí projektu je tvorba metodických a výukových materiálů pro výuku chemie a chemických laboratorních prací. Tvůrci z řad učitelů pracovali na přípravě elektronické učebnice, v níž najdou učitelé nejen obsahové, ale také metodické materiály pro výuku chemie a základních chemických laboratorních prací. Materiály budou obsahovat kromě textové části také obrázky, prezentace, videa a fotografie dokumentující učivo. Učební materiály budou s pomocí QR kódů umožňovat využítí obsahu učebních materiálů na tabletech, jejichž dodávka bude součástí projektu.
Pro zájemce z řad studentů a žáků podpořených projektem budou organizovány exkurze do provozů a vzdělávacích zařízení s cílem posílit motivaci žáků ke studiu technických a přírodních věd. V prvním roce se uskutečnily exkurze do laboratoře zkoumající čistotu pitné vody a do expozice Svět techniky v oblasti Dolní Vítkovice, Ostrava. Chystáme také spolupráci s Přírodovědeckou fakultou palackého univerzity v Olomouci. Na přípravě exkurzí se podílí kromě učitelů gymnázia také odborníci ze spolupracujících subjektů (zaměstnavatelé).
Spolupráce s odborníky zahrnuje úzkou spolupráci s Šumperskou provozní vodohospodářskou společností, a.s., jejíž pracovnice chemické laboratoře se také podílejí na tvorbě materiálů a přípravě exkurzí. Širší možnost nabízí také spolupráce s akademickou sférou, zejména prostřednictvím spolupráce s Přírodovědeckou fakultou UP Olomouc.
Budu-li hodnotit první polovinu realizace projektu, musím v první řadě ocenit všechny spolupracovníky zapojené do projektu. Díky jejich časově náročné práci se daří zvládat všechny dílčí cíle projektu. Máme za sebou také složitou etapu související s pořízením technického vybavení a modernizaci laboratoře. Děkuji také hlavnímu projektovému týmu v Olomouci za spolupráci a pomoc při realizaci projektu.
M. Maceček, koordinátor aktivit partnera projetu
Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR
Děvčata z deváté třídy ZŠ Libina při laboratorní práci na téma galvanické pokovování.
Labutí píseň staré nevyhovující laboratoře (duben 2014).
Žáci z volnočasového kroužku před branou Šumperské provozní vodohospodářské společnosti
(exkurze do ŠPVS a.s.)
Nová laboratoř, která byla pořízena z investičních a neinvestičních peněz projektu.
Gratuluji všem chemikům, že se dočkali nádherné laboratoře, moc to přeji nejen jim, ale taky všem studentům. Jiří Spáčil