Aktivity - Fyzika, Aktuality

ZNOVUnaPRAHU

O Den s fyzikou pořádaný 13.února Matematicko-fyzikální fakultou Karlovy univerzity mělo letos zájem 17 současných případně budoucích fyzikálních seminaristů.

V 6:30 jsme vyráželi ze Šumperka a v 9:07 dorazili do Prahy. 20-minutový přesun z Hlavního nádraží do historických budov MFF Na Karlově jsme v pohodě zvládli pěšky.
Část z nás začala fyzikálními experimenty – zaměřenými letos na Foucaultovo kyvadlo, termoelektrický jev, kritický stav, určování rychlosti světla pomocí stojatého vlnění, pozorování částic přicházejících z vesmíru, Coriolisovu sílu, polarizaci, moment hybnosti nebo Teslův transformátor. Někteří dali přednost odborné přednášce o Ramanovském laseru nebo teorii her, magnetické rezonanci nebo přednášce o „unikátních“ neutronech.

Oběd jsme stihli v centru Prahy v těsném okolí „Slintáku“ (nejvíce hladových vzalo útokem KFC, McD, ostatní se olizovali u Mlsného Bobra ( pizzu nebo špagety)).

Po obědě jsme se přesunuli metrem a autobusem do Troje – do dalších budov a laboratoří MFF. Součástí přestupu na Nádraží Holešovice byla i branná hra:  když nenajdeš zastávku MHD, „unes si vlastní autobus !“.

Přednáška doc. RNDr.  Zdeňka Drozda, Ph.D. (známého např. z pořadu ČT1 Rande s fyzikou) měla název Fyzika s napětím. Nejednalo se však pouze o pokusy s napětím elektrickým – např. rozsvícení zářivkových trubic pomocí plazmové koule, a ukázek, co vše je při vysokém napětí vodivé – věděli jste například, že sklo nebo bavlněný provázek mohou vést elektrický proud? Ale na programu byly také pokusy NAPÍNAVÉ – např. bouřlivá reakce hoření hořčíkových pilin, „bobování“ na stole, střelba ze vzduchovky na člověka chytajícího diabolku do dětské bavlněné plínky, výstřel lihové rakety do diváků, apod. Někteří naši dali přednost konkurenční přednášce o klimatu Země. Ochutnat fyziku s napětím mohou dodatečně z naší fotopřílohy.

Další akce se zabývaly například „forenzní“ seismologií, komunikací atomů, virtuální prohlídkou CERNu. Bylo také možno prohlédnout si laboratoře MFF, či zaexperimentovat si na pokusech připravených didaktiky.

Pět nejnáruživějších příznivců fyzikální vědy však Prahu opustit odmítlo a zůstali na páteční Fyziklání.

Cestou z Troje jsme stihli krátkou procházku centrem Prahy. Bohužel na další obdivování památek už čas nebyl – RegioJet 17:50 jsme stihnout museli. Při přestupu v Zábřehu jsme stihli vyhlásit vítěze akce o nejmenší a nejbezpečnější zavazadlo (viz fotopříloha)

Ve 20:27 jsme podle očekávání dorazili do Šumperka.

Všem zúčastněným děkujeme za vzorné chování a projevené fyzikální nadšení. (BšVo)

………………………….…..z OHLASŮ PŘÍMÝCH ÚČASTNÍKŮ ……………………………………….

MaV: Asi nejvíce mě zaujala prohlídka laboratoří na testování polovodičových detektorů pro CERN, kde jsme si mohli prohlédnout detektory z monokrystalického křemíku a zjistit něco o jejich fungování. Skvělá byla také přednáška o komunikaci atomů nebo o fotovoltaice. Zájemcům mohu kromě této akce doporučit také Den s Experimentální Fyzikou (DSEF), kde si kromě laboratoří na Matfyzu mohou prohlédnout také některá výzkumná střediska (např. terawattový laser PALS, ÚJV Řež nebo jaderný reaktor Vrabec).

RadV: Dnes jsem viděl praktickou ukázku teorie, kterou se ve škole učíme. Je dobrý pocit vědět, že to funguje a nejsou to jen čáry na papíru. Navíc je to v realitě i zajímavé viz. Faradayova klec a její zvuky.

MatS: Bavilo mě to více, než jsem čekal. Každá přednáška byla něčím zajímavá. Nejvíce mě však zaujala přednáška, která se zabývala plány na nový obří urychlovač v laboratoři CERN.

LubS: Osobně jsem se nejvíce našel v přednášce o Ramanově ději a spektroskopii; jak v tématu a přednesu, tak v prostoru učebny. Těsně na druhé místo bych umístil přednášku o „forenzní“ seismologii, ačkoli jsem osobně zastihl jen konec, jelikož jsem byl zaneprázdněn komunikací atomů :). Trochu mě zklamalo, že jsme nezastihli přednášku o Saturnu, ale jinak Den s Fyzikou = den dobře strávený. [pozn.: abychom stihli první kolo přednášek (tedy i tu o Saturnu), museli bychom ze Šumperka vyjíždět už v 5:51 h. Můžeme to vyzkoušet za rok / jVo]

OndB: Výlet jsem si užil. Líbily se mi přednášky v Troji o tom, jak spolu komunikují atomy a o oteplování Země

MarD: Přednášky byly skvělé, například na katedře geofyziky jsme se dozvěděli poměrně detailní postup zkoumání zemětřesení, vznik podivných útvarů na Zemi či jiných planetách a spoustu dalších. Následná procházka po Praze byla velice poučná, ale trochu mě mrzelo, že jsme nemohli být déle na fakultě.

MarS: Nejen, že jsme si mohli vychutnat dortíky v Regiojetu a získat propisky Matfyz zdarma, hlavně jsem však mohli shlédnout několik poutavých přednášek, ty mi rozšířily obzory a dokázaly, že Matfyz není škola jen o matematice, fyzice a počítání, ale studenti mají možnost vydat se různými směry a fyziku využít v mnohých oborech. 

FiS: Mně osobně se nejvíce líbila přednáška s názvem „Forenzní“ seismologie: Jaderné testy a indukovaná zemětřesení. Paní profesorka Bártová s panem profesorem Voráčem to celé měli bezchybně naplánované. Exkurze byla moc fajn. 

MiH: Na této exkurzi se mi líbila přednáška o teorii her, přednáška o CERNu a přednáška o seismologii. Taky se mi líbila cesta městem s průvodcem panem učitelem Voráčem. Mimo jiné jsem obohacen o propisku a reflexní pásek Matfyz. 

MaD:  Jako první z přednášek jsem navštívila fyzikální experimenty. Další přednáška se týkala atomových jader a magnetické rezonance. V Troji jsem si ve virtuální realitě prohlédla urychlovač částic v Cernu a pak jsem zavítala na přednášku týkající se klimatických změn. Na přednášce Cesta do středu Země nám přiblížili zejména seismické vlnění a ukázali nám, jak funguje seismograf. 

FrP: Přednášky byly velmi zajímavé a poučné. Zvláště mě zaujala přednáška o urychlovači částic a klimatických změnách. 

HK: Přednášky byly zajímavé, nejvíce se mi líbily ty podpořené experimenty, například důkaz kritického bodu kapalin a plynů. Na další přednášce jsem si vyzkoušel sáhnout na kapalný dusík a viděl jsem přístroje na zkapalňování helia. Škoda, že jsme jich nestihli víc.

VeK: Den s fyzikou jsem si velmi užila. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a zjistili jsme, že fyzika je propojená téměř se vším. Doufám, že pojedu i příští rok, vyzkouším si více experimentů a objevím opět něco nového.

JaR: Na Karlov jsme dorazili s příjemným větrem v zádech a slunkem nad hlavou. Po dopoledním bloku přednášek nám udělalo dobře jídlo U Mlsného bobra (špagety Flamenco), a pak Troja! Virtuální prohlídka CERNu byla letos zajímavým zpestřením.

JaV: Moje oblíbená přednáška se týkala závislosti (optických) vlastností látek na jejich množství a struktuře. Koloidní roztoky zlata mohou mít libovolnou barvu, přizpůsobíme-li množství a tvar rozptýlených nanočástic. Není všechno zlato zlaté.
Jinak, trochu mě rozčilovalo, jak tento rok byla bezmála polovina přednášek zaměřená na životní prostředí. Šla jsem vždycky na tu přednášku, která se ho zdánlivě netýkala, ale beztak ho tam pokaždé propašovali. Na Veletrhu vědy minulý rok to bylo stejné, tam to bylo vyloženě jako hlavní téma. Jinak nemám co vytknout.
Mimochodem, fakt oceňuji ty mladé. Vypadali spokojeně a říkali, že pojedou ještě někam, tak jsem měla radost.

OnH: Bylo super se podívat na Matfyz a být součástí přednášek s exkurzemi do laboratoří. Jsem rád nejen za zkušenosti s fungováním na vysoké škole, ale také za společnost fyzikálních nadšenců, kteří mi přinesli nové znalosti a jiný pohled na fyziku.

2 Comments

 1. Lubomír Průša

  Jo jo, MatFyz je MatFyz 🙂
  Příště jedu taky

 2. MatFyz

  Jen více a housť takových akcí na MatFyz (a také na technické a přírodovědné školy) !
  A méně politologů, HI. Ti nás živit nebudou.
  Na MatFyz bych chtěl podívat za své, určitě se poučím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *